Baytom Nedir?

Evsel (bitkisel) atık yağ toplama makinesi, evlerde kullanılan bitkisel atık yağların şehir kanalizasyonuna ve çöplere dökülerek doğaya karışmasını önlemek için düşünülmüştür. Makinenin teknik özellikleri aşağıdadır;

1-İlk dolum kabı; bu kap makineye yağ koymaya gelen kişinin yağı boşaltacağı, üzerinde boşalttığı yağın seviyesini görebileceği, seviye işaretlerinin bulunduğu kaptır.

2-Start butonu; bu buton ilk dolum kabına yağ boşaltıldıktan sonra işlemin başlaması için basılması gereken butondur.

3-Sesli ikaz bölümü; atık yağı getiren kişiye ne yapması gerektiğini sesle anlatan ve koyduğu sıvının ne kadarının yağ ne kadarının diğer sıvı olduğunu söyleyen, gerekli uyarı ve ikazlarda bulunan sesli sistemdir.

4-Işıklı ve led li uyarılar; makine çalışırken, ölçüm yaparken renkli led lerle durumu hakkında bilgi veren sistemdir.

5-Ölçüm haznesi ve ölçüm kabı; makineye konulan yağın, ölçüldüğü ve ayrıştırıldığı kaptır. Ölçme ve ayrıştırma Baytom a özel bir yöntemle yapılır.

6-DC Motorlu küresel vanalar; yağ ya da diğer sıvı oluğu ölçüm sonucunda tespit edilen sıvı bu vanalar sayesinde yağ kabı ya da diğer sıvı kabına alınır.

7-Yağ ve Diğer sıvı depoları; bu depolarda ölçüm kabından gelen sıvılar depolanır, dolan depolar üzerlerindeki şamandıralar ile taşmaya karşı korunmuştur.

8-GSM telefon hattı; makinede muhtemel bir arıza oluşması, depoların dolması veya hediye biletinin bitmesi durumunda bu hat üzerinden ilgili kişiye sms, çağrı veya sesli, uyarı gönderilir.

9-Hediye bilet bölümü; atılan atık yağın miktarına göre uygun bilet veya madeni para vermeye yarar.

10-Elektronik kart; mikroişlemci tabanlı, analog girişli, analog-dijital ve dijital-analog dönüştürücülü, role çıkışlı karttır. Sistemden gelen veriler bu kartta değerlendirilir ve sıvının yağ/diğer sıvı oranı tespit edilir. Sesli ve görsel uyarılar bu kart tarafından yönetilir. Baytom Evsel (bitkisel) Atık Yağların Toplanması Ve Ayrıştırılmasını Sağlayan Makina Kişi atık bitkisel yağını getirir BAYTOM'a döker.Yağ içindeki katı veya yağda çözünmemiş sıvıyı özel bir yöntemle ayırır Atık Yağın miktarına göre size bilet veya madeni para verir.yağ ve diğerlerini ayrı depolar.kaç litre yağa ne kadar hediye vereceğini siz belirlersiniz.İçerisine makineye zarar verecek sıvı döküldüğünde kendini kitler.Sizin kaydedeceğiniz GSM hattına mesaj atar veya cepten arar.Aynı işlemi hediyesi bitiğinde veya tankı dolduğunda da yapar. BAYTOM'lar isterseniz 50 litre biriktirme kapasiteli isterseniz 400litre biriktirme kapasitelidirBAYTOM evsel kullanıcılardan bitkisel atık yağ toplamak amacıyla üretilen bir makinadır. Kullanıcı atık yağını makinaya getirir ve döker, karşılığında makinadan ödülünü alarak atık yağını değerlendirmiş olur. Ayrıca kişi atık yağını ekonomiye kazandırmak adına bireysel olarak ilk adımı atmış olur.


.

 Baytom Sayın Basbakanimiz Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendiye tanıtıldı
10 mart 2013 te kadıköy hilton otelinde sayın başbakanımızın bir programa katilimlarindan önce baytom hakkında bilgi verildi
 
 

BAYTOM bir AR-GE çalışması olarak imalatına başlanmış bir makine olup, şuanda BAYTOM Mak. San. Tic. A.Ş. tarafından seri üretimi gerçekleştirilmektedir. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından desteklenen bu makine sayesinde yağ sanayi üreticilerimizde üzerlerine düşen sosyal sorumluluğu yerine getirmektedirler.

BAYTOM Türkiye’ de sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil büyüme konusunda en iyi uygulamalar arasında yer alarak  Brezilya Rio +20 zirvesine katılmaya hak kazanmıştır.

Türkiye'yi temsilen gidecek ödül veren Birleşmiş Milletler Temsilcisi: Shanid Najan ve Erol Tonga

BAYTOM NASIL ÇALIŞIR VE KAÇ ÇEŞİT BAYTOM VARDIR?


 
  

Kişi atık bitkisel yağını getirir BAYTOM'a döker. Yağ içindeki katı veya yağda çözünmemiş sıvıyı özel bir yöntemle ayırır. Atık Yağın miktarına göre kullanıcıya ödül verir. Bu ödül makineyi satın alan kişinin tercihine bağlıdır

BAYTOM-1- Hediyesi madeni paradır. İç mekanda çalışır.Atık yağ dolum tankı 60 litredir.Diğer sıvı dolum tankı 20 litredir. Rezistanslı sistem veya motor yağı dökülmesi durumunda ikaz sisteminin devreye giren modeli tercihe sunulmuştur. Rezistanslı model tercihi durumunda BAYTOM’a katı yağ dökülmesi ya da dökülen sıvı yağın, hava şartları dolasıyla donması durumunda, rezistans devreye girer ve yağı erittikten sonra devreden çıkar. Rezistans, normal çalışma esnasında devreye girmez ve elektrik harcamaz, sadece yağın erimesi gereken durumlarda, çalışma süresince 20 Wattlık bir elektrik harcar. Motor yağı dökülen model tercih edildiğinde, BAYTOM kullanılmış motor yağını tespit eder ve bu yağı ölçme haznesinde tutar, kendini kilitler. İlgili kişiye konuyla ilgili mesaj atarak temizlemesini ister.

 BAYTOM-2- Hediyesi bilettir. Bilet üzerinde bulunan puanlar biriktirilerek; puan karşılığında hediye alabilmektedir. Hediye organizasyonunu lisanslı yağ toplayıcıları ile belediyeler birlikte organize etmektedir.İç mekanda çalışır.Atık yağ dolum tankı 60 litredir. Diğer sıvı dolum tankı 20 litredir. Rezistanslı sistem veya motor yağı dökülmesi durumunda ikaz sisteminin devreye giren modeli tercihe sunulmuştur. Rezistanslı model tercihi durumunda BAYTOM’a katı yağ dökülmesi ya da dökülen sıvı yağın, hava şartları dolasıyla donması durumunda, rezistans devreye girer ve yağı erittikten sonra devreden çıkar. Rezistans, normal çalışma esnasında devreye girmez ve elektrik harcamaz, sadece yağın erimesi gereken durumlarda, çalışma süresince 20 Wattlık bir elektrik harcar. Motor yağı dökülen model tercih edildiğinde, BAYTOM kullanılmış motor yağını tespit eder ve bu yağı ölçme haznesinde tutar, kendini kilitler. İlgili kişiye konuyla ilgili mesaj atarak temizlemesini ister.

BAYTOM-3- Hediyesi manyetik okumalı kart sistemidir. Yağ döken kişilere birer adet bankamatik tarzında manyetik kart verilir. Akaryakıt istasyonlarında benzin alımı sonrası karta puan yüklenmesi gibi, kişi atık yağını BAYTOM’a döktükten sonra yağ miktarı ölçüsünde kartına puan biriktirmektedir. Ayrıca kart, kullanıcının BAYTOM’u kullanırken kaç kez aldatmaya yönelik sıvılar döktüğünüde tespit edebilmektedir.İç mekanda çalışır.Atık yağ dolum tankı 60 litredir. Diğer sıvı dolum tankı 20 litredir. Rezistanslı sistem veya motor yağı dökülmesi durumunda ikaz sisteminin devreye giren modeli tercihe sunulmuştur. Rezistanslı model tercihi durumunda BAYTOM’a katı yağ dökülmesi ya da dökülen sıvı yağın, hava şartları dolasıyla donması durumunda, rezistans devreye girer ve yağı erittikten sonra devreden çıkar. Rezistans, normal çalışma esnasında devreye girmez ve elektrik harcamaz, sadece yağın erimesi gereken durumlarda, çalışma süresince 20 Wattlık bir elektrik harcar. Motor yağı dökülen model tercih edildiğinde, BAYTOM kullanılmış motor yağını tespit eder ve bu yağı ölçme haznesinde tutar, kendini kilitler. İlgili kişiye konuyla ilgili mesaj atarak temizlemesini ister.

ATIKYAĞMATİK:Hediyesi diğer BAYTOM’ların hediyesi ile aynıdır.Diğerlerinden farklı olarak 2 tane hediye verme olayı birlikte yapılabilir.Örneğin hem paralı hem manyetik kart okuyuculu olabailir.Kullanıcısının isteğine bağlı olarak istediği hediyenin birisini seçebilir.ATIKYAĞMATİK’lerin yan yüzey alanlarına reklam alınarak belediyeler gelir elde edebilir.Boyutları diğer BAYTOM’lardan çok büyüktür.Atık yağ tankı 400 litre,diğer sıvı dolum tankı 100 litredir.Dış mekânda çalışmaya uygun olup, güneş enerjisi ile çalışan son derece çevreci bir makinedir. ATIKMATİK çalışma esnasında LCD ekranı ile makine hakkında ve atık yağın zararları hakkında kullanıcıya görsel sunumlar yapmaktadır.
 


How  Does   a  BAYTOM Works

BAYTOM : waste oil is poured into baytom by the people. It distinguishes undisolved oil or solid liquid in the oil with a special method . It gives you either a ticket or some amount of coin up to the amount o f the oil you poured into. It stores the oil and other wastes seperately . you specify the amount of the gift up to the litre of the poured oil. It locks up itself if any harmful liquıd poured into it. And It sends a message or makes a call to the mobile number which you have registered before. It does the same job when its tank is filled up or its gift is over. İf you placed 50 pieces of Baytom to the different places in the city, you can follow each of them from a Computer how much oil each of them have saved seperately . ( this process is charged extra )
The Baytoms have the gathering capacity from 50 litres to 400 litres up to your choice.
In Turkey Baytom is in the big shopping malls , in front of the self governing bureaus , inside of the big apartment sites and in front of the City halls. Here , some big firms give back fresh oil as a reward in France, right alongside these places they also use Baytom in the parks and in the petrol stations. İn Germany also right alongside these places they are planning to dispose it to every avenue . Positioning of the machine changes up to the culture of every country.
Baytom uses up 15 watt electricity so long as it works. If it does not work it is just like a TV on a stand by position.Web Tasarım Yazılım